Vishay/Sprague M39003/01-2455/TR
M39003/01-2455/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2455/TR
Brief Description
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2455/TR.pdf
Availability of M39003/01-2455/TR
QUANTITY
M39003/01-2455/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2455/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2455/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2455/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2455/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2455/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2455/TR
GROMMET SPLIT 0.125" NYLON WHITE datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 20MA 15VDC datasheet.pdf
IC OSC SINUSOIDAL PROG 20PLCC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf