Vishay/Sprague M39003/01-2486
M39003/01-2486 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2486
Brief Description
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2486.pdf
Availability of M39003/01-2486
QUANTITY
M39003/01-2486 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2486
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2486
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2486
Related LinksM39003/, M39003/01-2486 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2486 Details Description
Related parts for M39003/01-2486
CONN HEADER 64POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X UHFM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf