Vishay/Sprague M39003/01-2490H
M39003/01-2490H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2490H
Brief Description
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2490H.pdf
Availability of M39003/01-2490H
QUANTITY
M39003/01-2490H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2490H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2490H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2490H
Related LinksM39003/, M39003/01-2490H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2490H Details Description
Related parts for M39003/01-2490H
HEATSHRINK MARKER 1.0" WHT 1K/RL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BLZP 5.08/21/270LH SN OR BX datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PANEL RA PIN datasheet.pdf