Vishay/Sprague M39003/01-2505
M39003/01-2505 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2505
Brief Description
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2505.pdf
Availability of M39003/01-2505
QUANTITY
M39003/01-2505 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2505
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2505
Related LinksM39003/, M39003/01-2505 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2505 Details Description
Related parts for M39003/01-2505
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf