Vishay/Sprague M39003/01-2516H
M39003/01-2516H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2516H
Brief Description
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2516H.pdf
Availability of M39003/01-2516H
QUANTITY
M39003/01-2516H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2516H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2516H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2516H
Related LinksM39003/, M39003/01-2516H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2516H Details Description
Related parts for M39003/01-2516H
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/MPK50K datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PM 5.00/02/90 3.5SN GN datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB25, AFS 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf