Vishay/Sprague M39003/01-2519/TR
M39003/01-2519/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2519/TR
Brief Description
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2519/TR.pdf
Availability of M39003/01-2519/TR
QUANTITY
M39003/01-2519/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2519/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2519/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2519/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2519/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2519/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2519/TR
1.00MM 4 COND 152MM FLAT FLEX CA datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7.87A 17.5 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
DSUB 15 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf