Vishay/Sprague M39003/01-2581
M39003/01-2581 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2581
Brief Description
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2581.pdf
Availability of M39003/01-2581
QUANTITY
M39003/01-2581 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2581
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2581
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2581
Related LinksM39003/, M39003/01-2581 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2581 Details Description
Related parts for M39003/01-2581
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER J-1850 BUS 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 3EK/91 AR UC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 350MW SOD523 datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 0.500" datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf