Vishay/Sprague M39003/01-2589H
M39003/01-2589H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2589H
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2589H.pdf
Availability of M39003/01-2589H
QUANTITY
M39003/01-2589H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2589H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2589H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2589H
Related LinksM39003/, M39003/01-2589H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2589H Details Description
Related parts for M39003/01-2589H
IC OPAMP GP 800KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-17 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
13 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SC70 datasheet.pdf