Vishay/Sprague M39003/01-2596/HSD
M39003/01-2596/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2596/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2596/HSD.pdf
Availability of M39003/01-2596/HSD
QUANTITY
M39003/01-2596/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2596/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2596/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2596/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-2596/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2596/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-2596/HSD
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 25W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 900MA 45 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC 1.71V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
TRANS RF 400W LDMOS CDFM8 datasheet.pdf