Vishay/Sprague M39003/01-2609/TR
M39003/01-2609/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2609/TR
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2609/TR.pdf
Availability of M39003/01-2609/TR
QUANTITY
M39003/01-2609/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2609/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2609/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2609/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2609/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2609/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2609/TR
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
MEMORY UNIT EEPROM 8KW datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/8 BLACK 200' datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.4A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT 110V RED 5MM datasheet.pdf