Vishay/Sprague M39003/01-2625/TR
M39003/01-2625/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2625/TR
Brief Description
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2625/TR.pdf
Availability of M39003/01-2625/TR
QUANTITY
M39003/01-2625/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2625/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2625/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2625/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2625/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2625/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2625/TR
RES SMD 39 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
JR POW TIM 21P datasheet.pdf
E-S MK-2(+) 16P CAP HSG datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf