Vishay/Sprague M39003/01-2628/TR
M39003/01-2628/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2628/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2628/TR.pdf
Availability of M39003/01-2628/TR
QUANTITY
M39003/01-2628/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2628/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2628/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2628/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2628/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2628/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2628/TR
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT DESIGN 4PH 160A 1MHZ IP2003A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 600MA OUT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 100MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf