Vishay/Sprague M39003/01-2633/TR
M39003/01-2633/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2633/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2633/TR.pdf
Availability of M39003/01-2633/TR
QUANTITY
M39003/01-2633/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2633/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2633/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2633/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2633/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2633/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2633/TR
CONN HEADER 80POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 100MM WIRE MOD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ10 PG9 datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 175MBPS datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DIN RAIL 35X15MM UNSLOT ALUM 2M datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf