Vishay/Sprague M39003/01-2711/HSD
M39003/01-2711/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2711/HSD
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2711/HSD.pdf
Availability of M39003/01-2711/HSD
QUANTITY
M39003/01-2711/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2711/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2711/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2711/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-2711/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2711/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-2711/HSD
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 900MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf