Vishay/Sprague M39003/01-2739/TR
M39003/01-2739/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2739/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2739/TR.pdf
Availability of M39003/01-2739/TR
QUANTITY
M39003/01-2739/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2739/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2739/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2739/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2739/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2739/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2739/TR
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR GN2017 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 11.97W datasheet.pdf