Vishay/Sprague M39003/01-2847/TR
M39003/01-2847/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2847/TR
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2847/TR.pdf
Availability of M39003/01-2847/TR
QUANTITY
M39003/01-2847/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2847/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2847/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2847/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2847/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2847/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2847/TR
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
LAMP UV 865V 3.0MM X 120MM datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .015-.025" .370" datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.5MM 6.1" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 600MA MPG06 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf