Vishay/Sprague M39003/01-2862
M39003/01-2862 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2862
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2862.pdf
Availability of M39003/01-2862
QUANTITY
M39003/01-2862 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2862
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2862
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2862
Related LinksM39003/, M39003/01-2862 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2862 Details Description
Related parts for M39003/01-2862
CAP FILM 680PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT .1A datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 100.2MM SQ TO-8 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 930MA 70 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7T 0805 datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWIN WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf