Vishay/Sprague M39003/01-2864/98
M39003/01-2864/98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2864/98
Brief Description
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2864/98.pdf
Availability of M39003/01-2864/98
QUANTITY
M39003/01-2864/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2864/98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2864/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2864/98
Related LinksM39003/0, M39003/01-2864/98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2864/98 Details Description
Related parts for M39003/01-2864/98
CONN SPRING CONT 51 POS .295 SMD datasheet.pdf
BATT PACK 10.8V 4/3A NIMH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT MODULE W/HOUSING datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf