Vishay/Sprague M39003/01-2867/HSD
M39003/01-2867/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2867/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2867/HSD.pdf
Availability of M39003/01-2867/HSD
QUANTITY
M39003/01-2867/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2867/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2867/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2867/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-2867/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2867/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-2867/HSD
FAN AXIAL 40X24MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf