| Internal Part Number | EIS-M39003/01-2896/HSD | |
| Standard Package | 1 | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 75V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Hermetically Sealed | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | |
| Features | Military | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |