Vishay/Sprague M39003/01-2938/TR
M39003/01-2938/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2938/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2938/TR.pdf
Availability of M39003/01-2938/TR
QUANTITY
M39003/01-2938/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2938/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2938/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2938/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2938/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2938/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2938/TR
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS 0.156 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 2V 10% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 283V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
TERM JCT, F/B SZ 21, 33 BUSS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 2POS datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf