Vishay/Sprague M39003/01-2938
M39003/01-2938 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2938
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2938.pdf
Availability of M39003/01-2938
QUANTITY
M39003/01-2938 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2938
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2938
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2938
Related LinksM39003/, M39003/01-2938 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2938 Details Description
Related parts for M39003/01-2938
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 38POS datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf