Vishay/Sprague M39003/01-2948/TR
M39003/01-2948/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2948/TR
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2948/TR.pdf
Availability of M39003/01-2948/TR
QUANTITY
M39003/01-2948/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2948/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2948/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2948/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2948/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2948/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2948/TR
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO262 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES SMD 670.68 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 50V 100MA 375-04 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf