Vishay/Sprague M39003/01-2977/98
M39003/01-2977/98 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2977/98
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2977/98.pdf
Availability of M39003/01-2977/98
QUANTITY
M39003/01-2977/98 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2977/98
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2977/98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2977/98
Related LinksM39003/0, M39003/01-2977/98 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2977/98 Details Description
Related parts for M39003/01-2977/98
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 28.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 15.5X50.5 IN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
INSERT TOOL 4X16 IMPEL BP 1.9MM datasheet.pdf