Vishay/Sprague M39003/01-2985H
M39003/01-2985H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2985H
Brief Description
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2985H.pdf
Availability of M39003/01-2985H
QUANTITY
M39003/01-2985H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2985H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2985H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2985H
Related LinksM39003/, M39003/01-2985H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2985H Details Description
Related parts for M39003/01-2985H
CAP CER 390PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
23+23 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W SC88 datasheet.pdf