Vishay/Sprague M39003/01-2986H
M39003/01-2986H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2986H
Brief Description
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2986H.pdf
Availability of M39003/01-2986H
QUANTITY
M39003/01-2986H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2986H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2986H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2986H
Related LinksM39003/, M39003/01-2986H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2986H Details Description
Related parts for M39003/01-2986H
CONN CARDEDGE 40DL POS STR .100 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-323 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf