Vishay/Sprague M39003/01-2998H
M39003/01-2998H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2998H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2998H.pdf
Availability of M39003/01-2998H
QUANTITY
M39003/01-2998H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2998H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2998H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2998H
Related LinksM39003/, M39003/01-2998H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2998H Details Description
Related parts for M39003/01-2998H
ENCODER OPT 3CH QUICK ASSM datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
19MHZ USB 2.0 ULPI PHY datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
BGA-54 TO DIP-54 SMT ADAPTER datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf