Vishay/Sprague M39003/01-3014/TR
M39003/01-3014/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3014/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3014/TR.pdf
Availability of M39003/01-3014/TR
QUANTITY
M39003/01-3014/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3014/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3014/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3014/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-3014/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3014/TR Details Description
Related parts for M39003/01-3014/TR
CABLE 7COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .110 NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP 400F 10% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf