Vishay/Sprague M39003/01-3031/TR
M39003/01-3031/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3031/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3031/TR.pdf
Availability of M39003/01-3031/TR
QUANTITY
M39003/01-3031/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3031/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3031/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3031/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-3031/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3031/TR Details Description
Related parts for M39003/01-3031/TR
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D4N-4E25 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 25A 125V datasheet.pdf