Vishay/Sprague M39003/01-3059H
M39003/01-3059H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3059H
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3059H.pdf
Availability of M39003/01-3059H
QUANTITY
M39003/01-3059H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3059H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3059H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3059H
Related LinksM39003/, M39003/01-3059H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3059H Details Description
Related parts for M39003/01-3059H
CONVERTER DC/DC 5V 60W OUT T/H datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS 3.8V TO-92 datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CABLE 14POS-14POS SOCKET 0.5M datasheet.pdf
ETHERNET GATEWAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf