Vishay/Sprague M39003/01-3088/99
M39003/01-3088/99 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3088/99
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3088/99.pdf
Availability of M39003/01-3088/99
QUANTITY
M39003/01-3088/99 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3088/99
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3088/99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3088/99
Related LinksM39003/0, M39003/01-3088/99 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3088/99 Details Description
Related parts for M39003/01-3088/99
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SSOP datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
SENS PROX IND AC NO/NC 15MM NPT datasheet.pdf
CAP ARRAY 39PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 108.57 OHM 1/2W .005% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf