Vishay/Sprague M39003/01-3120
M39003/01-3120 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-3120
Brief Description
CAP TANT 1.0UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-3120.pdf
Availability of M39003/01-3120
QUANTITY
M39003/01-3120 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-3120
Internal Part NumberEIS-M39003/01-3120
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-3120
Related LinksM39003/, M39003/01-3120 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-3120 Details Description
Related parts for M39003/01-3120
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 25MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 6.63" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf