Vishay/Sprague M39003/01-5013H
M39003/01-5013H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5013H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5013H.pdf
Availability of M39003/01-5013H
QUANTITY
M39003/01-5013H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5013H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5013H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5013H
Related LinksM39003/, M39003/01-5013H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5013H Details Description
Related parts for M39003/01-5013H
IC OTP 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 36" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 1.9KVDC SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
BOCUBE B FP 1413 FRNT PNL 1.5MM datasheet.pdf
VOLTAGE PROBE BICOLOR GREY/BLACK datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf