Vishay/Sprague M39003/01-5075H
M39003/01-5075H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5075H
Brief Description
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5075H.pdf
Availability of M39003/01-5075H
QUANTITY
M39003/01-5075H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5075H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5075H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5075H
Related LinksM39003/, M39003/01-5075H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5075H Details Description
Related parts for M39003/01-5075H
CONN HEADER 13PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf