Vishay/Sprague M39003/01-5099
M39003/01-5099 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5099
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5099.pdf
Availability of M39003/01-5099
QUANTITY
M39003/01-5099 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5099
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5099
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5099
Related LinksM39003/, M39003/01-5099 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5099 Details Description
Related parts for M39003/01-5099
CONN HEADER 7POS 2MM CRIMP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 220V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 257MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 800UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf