Vishay/Sprague M39003/01-5102/TR
M39003/01-5102/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5102/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5102/TR.pdf
Availability of M39003/01-5102/TR
QUANTITY
M39003/01-5102/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5102/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5102/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5102/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5102/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5102/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5102/TR
END COVER BLUE datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
IC USB PERIPHERAL CTRLR 32VQFN datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
ZLINX IO, 4AI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.4A SOT223 datasheet.pdf