Vishay/Sprague M39003/01-5102H
M39003/01-5102H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5102H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5102H.pdf
Availability of M39003/01-5102H
QUANTITY
M39003/01-5102H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5102H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5102H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5102H
Related LinksM39003/, M39003/01-5102H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5102H Details Description
Related parts for M39003/01-5102H
IC AC RMS TO DC CONV 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 2% 2W 0830 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 450MA 1.043 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf