Vishay/Sprague M39003/01-5116H
M39003/01-5116H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5116H
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5116H.pdf
Availability of M39003/01-5116H
QUANTITY
M39003/01-5116H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5116H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5116H
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5116H
Related LinksM39003/, M39003/01-5116H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5116H Details Description
Related parts for M39003/01-5116H
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE VAR CAPAC 30V 12PF SOT23-3 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf