Vishay/Sprague M39003/01-5168/TR
M39003/01-5168/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5168/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5168/TR.pdf
Availability of M39003/01-5168/TR
QUANTITY
M39003/01-5168/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5168/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5168/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5168/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5168/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5168/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5168/TR
FIXED IND 7.5NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 395MA 390 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 640MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 0.40M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf