Vishay/Sprague M39003/01-5279/TR
M39003/01-5279/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5279/TR
Brief Description
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5279/TR.pdf
Availability of M39003/01-5279/TR
QUANTITY
M39003/01-5279/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5279/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5279/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5279/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5279/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5279/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5279/TR
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf