| Internal Part Number | EIS-M39003/01-5289/TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Series | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 8.2µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Hermetically Sealed | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | C | |
| Features | Military | |
| Failure Rate | P (0.1%) | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | M39003/01-5289/TR | |
| Related Links | M39003/0, M39003/01-5289/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor | |
 | 346-060-526-201 | CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN | datasheet.pdf | |