Vishay/Sprague M39003/01-5345H
M39003/01-5345H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5345H
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5345H.pdf
Availability of M39003/01-5345H
QUANTITY
M39003/01-5345H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5345H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5345H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5345H
Related LinksM39003/, M39003/01-5345H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5345H Details Description
Related parts for M39003/01-5345H
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf