Vishay/Sprague M39003/01-5433/96
M39003/01-5433/96 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5433/96
Brief Description
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5433/96.pdf
Availability of M39003/01-5433/96
QUANTITY
M39003/01-5433/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5433/96
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5433/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5433/96
Related LinksM39003/0, M39003/01-5433/96 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5433/96 Details Description
Related parts for M39003/01-5433/96
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
IC FILTER NETWORK 4CH ESD 10WLCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 20A AUTO RESET datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf