Vishay/Sprague M39003/01-5473/TR
M39003/01-5473/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5473/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5473/TR.pdf
Availability of M39003/01-5473/TR
QUANTITY
M39003/01-5473/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5473/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5473/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5473/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5473/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5473/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5473/TR
LABEL SLAM DM POLY SLV 1.00X.50" datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF LO SIDE HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 83.37VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf