Vishay/Sprague M39003/01-5604/TR
M39003/01-5604/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5604/TR
Brief Description
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5604/TR.pdf
Availability of M39003/01-5604/TR
QUANTITY
M39003/01-5604/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5604/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5604/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5604/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5604/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5604/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5604/TR
RES SMD 154K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM FUSE .250A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf