Vishay/Sprague M39003/01-5626H
M39003/01-5626H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5626H
Brief Description
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5626H.pdf
Availability of M39003/01-5626H
QUANTITY
M39003/01-5626H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5626H
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5626H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5626H
Related LinksM39003/, M39003/01-5626H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5626H Details Description
Related parts for M39003/01-5626H
RES TEMP SENS 27 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
KIT STARTER FOR XE1283 868MHZ datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
TEST LEAD BLK REPLACEMENT FUSED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC MMIC SPDT SWITCH 6-MINIMOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONNECTPORT DISPLAY M INTL datasheet.pdf
EXPULSION LINK 46KV 30A datasheet.pdf