Vishay/Sprague M39003/01-5685/TR
M39003/01-5685/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5685/TR
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5685/TR.pdf
Availability of M39003/01-5685/TR
QUANTITY
M39003/01-5685/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5685/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5685/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5685/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5685/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5685/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5685/TR
RELAY SSR 40A 240VAC DC datasheet.pdf
FIXED IND 386NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 20A 24OUT 15' datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf