Vishay/Sprague M39003/01-5687
M39003/01-5687 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5687
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5687.pdf
Availability of M39003/01-5687
QUANTITY
M39003/01-5687 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5687
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5687
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5687
Related LinksM39003/, M39003/01-5687 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5687 Details Description
Related parts for M39003/01-5687
DSUB CABL-AMM25G/ AE25G / AFM25G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SC DUPLEX/MT-RJ 4M1 C/A datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 650MA 680 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 16A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf