Vishay/Sprague M39003/01-5702/TR
M39003/01-5702/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5702/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5702/TR.pdf
Availability of M39003/01-5702/TR
QUANTITY
M39003/01-5702/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5702/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5702/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5702/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5702/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5702/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5702/TR
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050 80POS VERT SHRD datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 31C S 12" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf