Vishay/Sprague M39003/01-5745/TR
M39003/01-5745/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5745/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 5% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5745/TR.pdf
Availability of M39003/01-5745/TR
QUANTITY
M39003/01-5745/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5745/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5745/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5745/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5745/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5745/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5745/TR
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
XIO2000AEVM datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 98POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf